Az aquaplaning, ami magyarul vízen csúszásnak is nevezünk egy igen veszélyes jelenség, mellyel bármely évszakban találkozhatunk, ha hirtelen nagyobb mennyiségű csapadék kerül az útburkolatra.
Az aquaplaning akkor következik be, amikor a gumiabroncsok és az útburkolat közötti vizet nem lehet kiszorítani. Ez azt eredményezi, hogy az autógumi és az útburkolat közötti kapcsolat megszűnik. A tapadás elvesztése miatt a kerekek csúsznak és a jármű nem irányítható, nem reagál a kormányzásra, fékezésre és gyorsításra. Ez pedig veszélyes helyzetet generál.
A vízzel borított útfelületen egy gyorsan haladó téli gumi előtt feltorlódik a víz. Ennek a víztömegnek a nyomása növekszik, míg el nem éri a gumiabroncs és az útburkolat közötti nyomás nagyságát. Ekkor már a téli gumi futófelülete nem képes kiszorítani a vizet, így felemelkedik az útfelületről. Minél több a víz és minél nagyobb a gépjármű sebessége, ez a hatás annál jobban felerősödik, és végül minimálisra csökkenti az úttartási képességet. Egy abroncs akkor teljesít megfelelően vizes burkolaton, ha minél hamarabb elvezeti a vizet, hogy helyreálljon a tapadás.
• Nyugalom!
• Ne fékezzünk! Ne rángassuk a kormányt!
• Csak vegyük le a lábunkat a gázról, hogy az autó lelassuljon, és újra legyen tapadás.
• Csak akkor fékezzünk és kormányozzunk, ha már újra van tapadás.